Scotland election results list as new MPs confirmed - check how your area voted (2024)

Table of Contents
Aberdeen North - SNP hold Aberdeen South - SNP hold Aberdeen North and Moray East - SNP gain from Conservative West Aberdeenshire and Kincardine - Conservative hold Airdrie and Shotts - Labour gain from SNP Alloa and Grangemouth - Labour gain from SNP Angus and Perthshire Glens - SNP hold Arbroath and Broughty Ferry - SNP hold Argyll, Bute and South Lochaber - SNP hold Ayr, Carrick and Cumnock - Labour gain from SNP Bathgate and Linlithgow - Labour gain from SNP Berwickshire, Roxburgh and Selkirk - Conservative hold Caithness, Sutherland and Easter Ross - Lib Dem gain from SNP Central Ayrshire - Labour gain from SNP Top Trending Stories Today Coatbridge and Bellshill - Labour gain from SNP Cowdenbeath and Kirkcaldy - Labour gain from SNP Cumbernauld and Kirkintilloch - Labour gain from SNP Dumfries and Galloway - Conservative hold Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale - Conservative hold Dundee Central - SNP hold Dunfermline and Dollar - Labour gain from SNP East Kilbride and Strathaven - Labour gain from SNP East Renfrewshire - Labour gain from SNP Edinburgh East and Musselburgh- Labour gain from SNP Edinburgh North and Leith - Labour gain from SNP Edinburgh South - Labour hold Edinburgh South West - Labour gain from SNP Edinburgh West - Lib Dem hold Falkirk - Labour gain from SNP Glasgow East - Labour gain from SNP Glasgow North - Labour gain from SNP Join the Daily Record WhatsApp community! Glasgow North East - Labour gain from SNP Glasgow South - Labour gain from SNP Glasgow South West - Labour gain from SNP Glasgow West - Labour gain from SNP Glenrothes and Mid Fife - Labour gain from SNP Gordon and Buchan - Conservative hold Hamilton and Clyde Valley - Labour gain from SNP Inverclyde and Renfrewshire West - Labour gain from SNP Inverness, Skye and West Ross-shire - Awaiting result Kilmarnock and Loudoun Livingston - Labour gain from SNP Lothian East - Labour gain from SNP Mid Dunbartonshire - Lib Dem gain from SNP Midlothian - Labour gain from SNP Moray West, Nairn and Strathspey - SNP hold Motherwell, Wishaw and Carluke - Labour gain from SNP Na h-Eileanan an Iar - Labour gain from Independent North Ayrshire and Arran - Labour gain from SNP North East Fife - Lib Dem gain from SNP Orkney and Shetland - Lib Dem hold Paisley and Renfrewshire North - Labour gain from SNP Paisley and Renfrewshire South - Labour gain from SNP Perth and Kinross-shire - SNP hold Rutherglen - Labour gain from SNP Stirling and Strathallan - Labour gain from SNP West Aberdeenshire and Kincardine - Conservative hold West Dunbartonshire - Labour gain from SNP

All but one winner of Scotland's constituencies have been declared for the 2024 General Election.

The SNP have lost 38 seats so far after Scots took to the polls in a landmark vote. The last constituency remaining - Inverness, Skye and West Ross-shire - is delayed until Saturday due to a recount.

For a thorough look at all the candidates and how many votes they received, read on for our breakdown of every Scottish Westminster constituency.

Aberdeen North - SNP hold

Kirsty Blackman (SNP) 14,533

Lynn Thomson (Labour) 12,773

Gillian Tebberen (Conservative) 5,881

Kenneth Leggat (Reform) 3,781

Desmond Bouse (Lib Dem) 2,583

Esme Houston (Green) 1,275

Charlie Abel (Alba) 703

Dawn Smith (Scot Family) 352

Lucas Grant (TUSC) 214

Aberdeen South - SNP hold

Stephen Flynn (SNP) 15,213

M Tauqeer Malik (Labour) 11,455

John Wheeler (Conservative) 11,300

Michael Pearce (Reform) 3,199

Jeff Goodhall (Lib Dem) 2,921

Guy Ingerson (Green) 1,609

Graeme Craib (Scot Family) 423

Sophie Molly (Independent) 225

Aberdeen North and Moray East - SNP gain from Conservative

SNP gain from Conservative

Seamus Logan (SNP) 13,455

Douglas Ross (Conservative) 12,513

Jo Hart (Reform) 5,562

Andy Brown (Labour) 3,876

Ian Bailey (Lib Dem) 2,782

West Aberdeenshire and Kincardine - Conservative hold

Andrew Campbell Bowie (Conservative) 17,428

Glen David Reynolds (SNP) 13,987

Kate Blake (Labour) 6,397

Michael John Turvey (Lib Dem) 6,342

Brandon Innes (Reform) 3,497

William Stanley Raymond Linegar (Green) 1,032

Iris Alexandra Leask(Independent) 219

David Allen Neill (No description)

Airdrie and Shotts - Labour gain from SNP

Kenneth Stevenson (Labour) 18,871

Anum Qaisar (SNP) 11,324

David Hall (Reform) 2,971

Alexandra Herdman (Conservative) 1,696

Lewis Younie (Lib Dem) 725

Josh Robertson (Alba) 623

John Leckie (bup) 456

Alloa and Grangemouth - Labour gain from SNP

Brian Leishman (Labour) 18,039

John Nicolson (SNP) 11,917

Rachel Nunn (Conservative) 3,127

Richard Fairley (Reform) 3,084

Nariese Whyte (Green) 1,421

Adrian May (Lib Dem) 1,151

Eva Comrie (Independent) 881

Kenny MacAskill (Alba) 638

Tom Flanaga (WPB) 223

Scotland election results list as new MPs confirmed - check how your area voted (1)

Angus and Perthshire Glens - SNP hold

Dave Doogan (SNP) 19,142

Stephen Kerr (Conservative) 14,272

Elizabeth Carr-Ellis (Labour) 6,799

Kenneth Morton (Reform) 3,246

Claire McLaren (Lib Dem) 3,156

Dan Pena (Independent) 733

Arbroath and Broughty Ferry - SNP hold

Stephen Gethins(SNP) 15,581

Cheryl-Ann Cruickshank(Labour) 14,722

Richard Brooks(Conservative) 6,841

Gwen Wood(Reform) 3,800

David Evans(Lib Dem) 2,249

Ghazi Khan(Alba) 693

Moira Brown(sovereignty) 231

Argyll, Bute and South Lochaber - SNP hold

Brendan O' Hara (SNP) 15,582

Amanda Hampsey (Conservative) 9,350

Hamish Maxwell (Labour) 8,585

Alan Reid (Lib Dem) 7,359

Melanie Hurst (Reform) 3,045

Tommy Macpherson (Independent) 941

Ayr, Carrick and Cumnock - Labour gain from SNP

Elaine Stewart (Labour) 14,930

Allan Dorans (SNP) 10,776

Martin Dowey (Conservative) 9,247

Andrew Russell (Reform) 3,544

Paul Kennedy (Lib Dem) 1,081

Korin Matthew Vallance (Green) 886

Corri Wilson (Alba) 472

Bathgate and Linlithgow - Labour gain from SNP

Kirsteen Sullivan (Labour) 19,774

Martyn Day (SNP) 11,451

Jamie McNamee (Reform) 3,524

Lynn Munro (Conservative) 3,144

Sally Pattle (Lib Dem) 2,171

Simon Jay (Green) 1,390

John Hannah (Independence) 382

Stuart McArthur (Independent) 229

Berwickshire, Roxburgh and Selkirk - Conservative hold

John Robert Lamont (Conservative) 18,872

David James Wilson (SNP) 12,273

Caitlin Stott (Labour) 6,311

Ray Georgeson (Lib Dem) 3,686

Carolyn Grant (Reform) 3,340

Neil MacKinnon (Green) 1,526

Ellie Merton (Independent) 329

Hamish Goldie-Scot (Scot Family) 221

Caithness, Sutherland and Easter Ross - Lib Dem gain from SNP

Jamie Stone (Lib Dem) 22,736

Lucy Beattie (SNP) 12,247

Eva Kestner (Labour) 3,409

Sandra Skinner (Reform) 3,360

Fiona Fawcett (Conservative) 1,860

Anne Thomas (Green) 1,641

Steve Chisholm (Alba) 795

Central Ayrshire - Labour gain from SNP

Alan Gemmell (Labour) 18,091

Annie McIndoe (SNP) 11,222

David Rocks (Conservative) 6,147

Kevin Thomas Blades (Reform) 3,420

Tom Kerr (Green) 1,039

Elaine Ford (Lib Dem) 983

Louise McDaid (Socialist Labour Party) 329

Allan MacMillan (Soc Dem) 188

Top Trending Stories Today

  • Brainteaser requires 'sharp vision
  • 'Don't do it' warning over kitchen trend
  • Ninja and Shark's weekend sales
  • 15 minute chicken curry recipe

Coatbridge and Bellshill - Labour gain from SNP

Frank McNally (Labour) 19,291

Steven Bonnar (SNP) 12,947

Fionna McRae (Reform) 2,601

Christina Sandhu (Conservative) 1,382

Patrick McAleer (Green) 1,229

Emma Farthing (Lib Dem) 671

Leo Lanahan (Scot Family) 429

Drew Gilchrist (Communist) 181

Cowdenbeath and Kirkcaldy - Labour gain from SNP

Melanie Ward (Labour) 18,662

Lesley Backhouse (SNP) 11,414

Jonny Gray (Conservative) 3,203

Sonia Davidson (Reform) 3,128

Fraser Graham (Lib Dem) 1,593

Mags Hall (Green) 1,556

Neale Hanvey (Alba) 1,132

Calum Paul (SLP) 126

Cumbernauld and Kirkintilloch - Labour gain from SNP

Katrina Murray (Labour) 18,513

Stuart McDonald (SNP) 14,369

Billy Ross (Reform) 3,167

Satbir Gill (Conservative) 1,939

Anne McCrossan (Green) 1,694

Adam Harley (Lib Dem) 1,294

Dumfries and Galloway - Conservative hold

John Cooper (Conservative) 13,527

Tracey Little (SNP) 12,597

James Wallace (Labour) 11,767

Charles Keal (Reform) 4,313

Iain McDonald (Lib Dem) 2,092

Laura Moodie (Green) 1,249

David Griffiths (Heritage) 230

Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale - Conservative hold

David Mundell (Conservative) 14,999

Kim Marshall (SNP) 10,757

Daniel Coleman (Labour) 10,140

David Kirkwood (Reform) 3,822

Drummond Begg (Lib Dem) 2,800

Dominic Ashmole (Green) 1,488

Gareth Kirk (Scot Family) 208

Dundee Central - SNP hold

Chris Law (SNP) 15,544

Richard McCready (Labour) 14,869

Daniel Coleman (Lib Dem) 2,402

Vicky McCann (Reform) 2,363

Emma Farquhar (Conservative) 1,569

Alan Ross (Alba) 813

Jim McFarlane (TUSC) 600

Susan Ettle (Scot Family) 357

Raymond Mennie (WPB) 192

Niko Omilana (Independent) 139

Dunfermline and Dollar - Labour gain from SNP

Graeme Downie (Labour) 20,336

Naz Anis-Miah(SNP) 12,095

Thomas Heald (Conservative) 3,297

Lauren Buchanan-Quigley (Lib Dem) 3,181

Udo Van Den Brock (Reform) 2,887

Ryan Blackadder (Green) 2,078

Graham Hadley (Independent) 324

Danny Smith (Scot Family) 251

George Morton (Independent) 88

East Kilbride and Strathaven - Labour gain from SNP

Joani Reid (Labour) 22,682

Grant Costello (SNP) 13,625

Ross Lambie (Conservative) 3,547

David Mills (Reform) 3,377

Ann McGuinness (Green) 1,811

Aisha Mir (Lib Dem) 1,074

David Richardson (Scot Family) 505

Donald MacKay (UKIP) 86

East Renfrewshire - Labour gain from SNP

Blair McDougall (Labour) 21,935

Kirsten Oswald (SNP) 13,514

Sandesh Gulhane (Conservative) 8,494

Matt Alexander (Reform) 2,360

Karen Sharkey (Green) 1,510

Alan Grant (Lib Dem) 1,150

Maria Reid (Scot Family) 487

Allan Steele (Liberal) 481

Colette Walker (Independence) 296

Edinburgh East and Musselburgh- Labour gain from SNP

Chris Murray (Labour) 18,790

Tommy Sheppard (SNP) 15,075

Amanda Grimm (Green) 4,669

Marie-Clair Munro (Conservative) 2,598

Derek Winton (Reform) 2,129

Charles Dundas (Lib Dem) 1,949

Jane Gould (Independent) 365

Edinburgh North and Leith - Labour gain from SNP

Tracy Gilbert (Labour) 20,805

Deidre Brock (SNP) 13,537

Kayleigh O'Neill (Green) 5,417

Mike Andersen (Lib Dem) 3,879

Joanna Mowat (Conservative) 3,254

Alan Melville (Reform) 1,818

David Jacobsen (soc_lab) 227

Niel Deepnarain (Scot Family) 210

Richard Shillco*ck (Communist) 189

Caroline Waterloo(Independent)139

Edinburgh South - Labour hold

Ian Murray (Labour) 24,976

Simita Kumar (SNP) 7,725

Jo Phillips (Green) 4,270

Christopher Cowdy (Conservative) 4,001

Andy Williamson (Lib Dem) 2,746

Cameron Rose (Reform) 1,845

Alex Martin (Independent) 466

Lynne Lyon (Alba) 454

Phil Holden (Scot Family) 267

Mark Rowbotham (Independent) 76

Edinburgh South West - Labour gain from SNP

Scott Arthur (Labour) 18,663

Joanna Cherry (SNP) 12,446

Sue Webber (Conservative) 5,558

Dan Heap (Green) 3,450

Bruce Wilson (Lib Dem) 3,014

Ian Harper (Reform) 2,087

Richard Lucas (Scot Family) 265

Marc Wilkinson (Independent) 181

Edinburgh West - Lib Dem hold

Christine Jardine (Lib Dem) 26,645

Euan Hyslop (SNP) 10,175

Michael Davidson (Labour) 7,854

Alastair Shields (Conservative) 2,897

Otto Inglis (Reform) 2,209

James Puchowski (Green) 2,100

David Henry (Independent) 363

Nick Hornig (Independent) 143

Tam Laird (SLP) 85

Falkirk - Labour gain from SNP

Euan Stainbank (Labour) 18,343

Toni Giugliano (SNP) 13,347

James Bundy (Conservative) 3,576

Keith Barrow (Reform) 3,375

Rachel Kidd (Green) 1,711

Tim McKay (Lib Dem) 1,092

Mark Tunnicliff (Independent) 600

Zohaib Arshad (Alba) 581

Glasgow East - Labour gain from SNP

John Grady (Labour) 15,543

David Linden (SNP) 11,759

Amy Kettyles (Green) 2,727

Donnie McLeod (Reform) 2,371

Thomas Kerr (Conservative) 1,707

Matthew Clark (Lib Dem) 872

Liam McLaughlan (ssp) 466

Glasgow North - Labour gain from SNP

Martin Rhodes (Labour) 14,655

Alison Thewliss (SNP) 11,116

Iris Duane (Green )4,233

Helen Burns (Reform) 1,655

Naveed Asghar (Conservative) 1,366

Daniel O'Malley (Lib Dem) 1,142

Nick Durie (Alba) 572

Join the Daily Record WhatsApp community!

Scotland election results list as new MPs confirmed - check how your area voted (6)

Get the latest news sent straight to your messages by joining our WhatsApp community today.

You'll receive daily updates on breaking news as well as the top headlines across Scotland.

No one will be able to see who is signed up and no one can send messages except the Daily Record team.

All you have to do is click here if you're on mobile, select 'Join Community' and you're in!

If you're on a desktop, simply scan the QR code above with your phone and click 'Join Community'.

We also treat our community members to special offers, promotions, and adverts from us and our partners. If you don’t like our community, you can check out any time you like.

To leave our community click on the name at the top of your screen and choose 'exit group'.

If you’re curious, you can read our Privacy Notice.

Glasgow North East - Labour gain from SNP

Maureen Burke (Labour) 15,639

Anne McLaughlin (SNP) 11,002

Ewan Lewis (Green) 2,471

Jonathan Walmsley (Reform) 2,272

Robert Connelly (Conservative) 1,182

Sheila Thomson (Lib Dem) 592

Catherine McKernan (Alba) 551

Chris Sermanni (TUSC) 236

Gary Steele (Communist) 146

Glasgow South - Labour gain from SNP

Gordon McKee (Labour) 17,696

Stewart McDonald (SNP) 13,542

Niall Christie (Green) 5,554

Danny Raja (Reform) 1,736

Haroun Malik (Conservative) 1,617

Peter McLaughlin (Lib Dem) 1,316

Brian Smith (TUSC) 473

Dhruva Kumar (Alba) 444

Glasgow South West - Labour gain from SNP

Zubir Ahmed (Labour) 15,552

Chris Stephens (SNP) 12,267

John Hamelink (Green) 2,727

Morag McRae (Reform) 2,236

Mamun Rashid (Conservative) 1,387

Paul McGarry (Lib Dem) 958

Tony Osy (Alba) 542

Glasgow West - Labour gain from SNP

Patricia Ferguson (Labour) 18,621

Carol Monaghan (SNP) 12,175

Nick Quail (Green) 3,662

Dionne Moore (Reform) 2,098

Faten Hameed (Conservative) 1,720

James Calder (Lib Dem) 1,316

John Cormack (Christian) 310

Glenrothes and Mid Fife - Labour gain from SNP

Richard Baker (Labour) 15,994

John Beare(SNP) 13,040

Ian Smith(Reform )3,528

Debbie MacCallum(Conservative) 1,973

Jill Reilly(Lib Dem) 1,604

Gordon and Buchan - Conservative hold

Harriet Cross (Conservative) 14,418

Richard Thomson (SNP) 13,540

Conrad Wood (Lib Dem) 7,307

Nurul Ali (Labour) 4,686

Kris Callander (Reform) 3,897

Hamilton and Clyde Valley - Labour gain from SNP

Imogen Walker (Labour) 21,020

Ross Clark (SNP) 11,548

Richard Nelson (Conservative) 4,589

Lisa Judge (Reform) 3,299

Kyle Burns (Lib Dem) 1,511

Christopher Ho (UKIP) 117

Inverclyde and Renfrewshire West - Labour gain from SNP

Martin McCluskey (Labour) 18,931

Ronnie Cowan (SNP) 12,560

Ted Runciman (Conservative) 2,863

Simon Moorehead (Reform) 2,476

Ross Stalker (Lib Dem) 1,259

Iain Hamilton (Green) 1,173

Christopher McEleny (Alba) 723

John Burleigh (nd) 365

Inverness, Skye and West Ross-shire - Awaiting result

Drew Hendry (SNP)

Dillan Hill (Reform)

Angus MacDonald (Lib Dem)

Peter Newman (Green)

Darren Paxton (Socialist Equality)

Michael Perera (Labour)

Ruraidh Stewart (Conservative)

Kilmarnock and Loudoun

Alan Brown (SNP)

Jordan David Cowie (Conservative)

Bex Glen (Green)

Lillian Jones (Labour)

Stephen McNamara (Independent)

William Thomson (Reform)

Edward Thornley (Lib Dem)

Kilmarnock and Loudoun

Lillian Jones (Labour) 19,055

Alan Brown (SNP) 13,936

Jordan David Cowie (Conservative) 3,527

William Thomson (Reform) 3,472

Bex Glen (Green) 1,237

Edward Thornley (Lib Dem) 850

Stephen McNamara (Independent) 401

Livingston - Labour gain from SNP

Gregor Poynton (Labour) 18,324

Hannah Bardell (SNP) 14,796

David McLennan (Reform) 3,977

Damian Doran-Timson (Conservative) 3,469

Caron Lindsay (Lib Dem) 2,025

Cameron Glasgow (Green) 1,704

Debbie Ewen (Alba) 545

Lothian East - Labour gain from SNP

Douglas Alexander (Labour) 23,555

Lyn Jardine (SNP) 10,290

Scott Hamilton (Conservative) 5,335

Robert Davies (Reform) 3,039

Duncan Dunlop (Lib Dem) 2,649

Shona McIntosh (Green) 2,477

George Kerevan (Alba) 557

Mid Dunbartonshire - Lib Dem gain from SNP

Susan Murray (Lib Dem) 22,349

Amy Callaghan (SNP) 12,676

Lorna Dougall (Labour) 10,993

Alix Mathieson (Conservative) 2,452

David McNabb (Reform) 2,099

Carolynn Scrimgeour (Green) 1,720

Ray James (Alba) 449

Midlothian - Labour gain from SNP

Kirsty McNeill (Labour) 21,480

Owen Thompson (SNP) 13,313

Stefan Garbowski (Reform) 3,276

Keith co*ckburn (Conservative) 3,248

Ross Laird (Lib Dem) 2,589

Daniel Fraser (SLP) 259

Moray West, Nairn and Strathspey - SNP hold

Graham Leadbitter (SNP) 14,961

Kathleen Robertson (Conservative) 13,960

James Hynam (Labour) 8,259

Neil Alexander (Lib Dem) 3,785

Steve Skerrett (Reform) 3,490

Draeyk Van Der Horn (Green) 1,676

Euan Morrice (Scot Family) 423

Motherwell, Wishaw and Carluke - Labour gain from SNP

Pamela Nash (Labour) 19,168

Marion Fellows (SNP )12,083

Robert McLaughlan (Reform) 3,004

Oyebola Ajala (Conservative) 2,415

Gordon Miller (Green) 1,200

Hayley Bennie (Lib Dem) 822

Gus Ferguson (bup) 158

Neil Wilson (UKIP) 110

Ross Hagen (SLP) 66

Na h-Eileanan an Iar - Labour gain from Independent

Torcuil Crichton (Labour) 6,692

Susan Thomson (SNP) 2,856

Angus MacNeil (Independent) 1,370

Tony Ridden (Reform) 697

Kenny Barker (Conservative) 647

Donald Boyd (Christian) 496

Steven Welsh (Scot Family) 388

Jamie Dobson (Lib Dem) 382

North Ayrshire and Arran - Labour gain from SNP

Irene Campbell (Labour) 16,821

Patricia Gibson (SNP) 13,270

Todd Ferguson (Conservative) 5,954

Mike Mann (Reform) 3,415

Cara McKee (Green) 1,327

Gillian Cole-Hamilton (Lib Dem) 1,005

Ian Gibson (Soc Dem) 238

James McDaid (soc_lab) 232

North East Fife - Lib Dem gain from SNP

Wendy Chamberlain (Lib Dem) 23,384

Stefan Hoggan-Radu (SNP) 9,905

Jennifer Gallagher (Labour) 4,026

Matthew Wren (Reform) 2,094

Bill Bowman (Conservative) 1,666

Morven Ovenstone-Jones (Green) 1,653

Orkney and Shetland - Lib Dem hold

Alistair Carmichael (Lib Dem) 11,392

Robert Leslie (SNP) 3,585

Alex Armitage (Green) 2,046

Robert Smith (Reform) 1,586

Conor Savage (Labour) 1,493

Shane Painter (Conservative) 586

Paisley and Renfrewshire North - Labour gain from SNP

Alison Taylor (Labour) 19,561

Gavin Newlands (SNP) 13,228

Andrew Scott (Reform) 3,228

David McGonigle (Conservative) 2,659

Jen Bell (Green) 1,469

Grant Toghill (Lib Dem) 1,374

Paisley and Renfrewshire South - Labour gain from SNP

Johanna Baxter (Labour) 19,583

Jacqueline Cameron (SNP) 13,056

Jim McIlroy (Reform) 2,956

Alec Leishman (Conservative) 2,219

Athol Bond (Green) 1,724

Jack Clark (Lib Dem) 1,315

Paul Mack (nd) 317

Mark Turnbull (FA) 113

Perth and Kinross-shire - SNP hold

Pete Wishart (SNP) 18,928

Luke Graham (Conservative)14,801

Graham Cox (Labour) 9,018

Amanda Clark (Lib Dem) 3,681

Helen McDade (Reform) 2,970

Sally Hughes (Independent) 679

Rutherglen - Labour gain from SNP

Michael Shanks (Labour) 21,460

Katy Loudon (SNP) 12,693

David Stark (Reform) 2,685

Gary Burns (Conservative) 2,420

Gloria Adebo (Lib Dem) 1,714

Bill Bonnar (ssp) 541

Jim Eadie (Alba) 497

John McArthur (Scot Family) 321

Andrew Daly (Independent) 153

Stirling and Strathallan - Labour gain from SNP

Chris Kane (Labour) 16,856

Alyn Smith (SNP) 15,462

Neil Benny (Conservative) 9,469

Bill McDonald (Reform) 3,145

Hamish Taylor (Lib Dem) 2,530

Andrew Adam (Green )2,320

West Aberdeenshire and Kincardine - Conservative hold

Andrew Campbell Bowie (Conservative) 17,428

Glen David Reynolds (SNP) 17,428

Kate Blake (Labour) 6,397

Michael John Turvey (Lib Dem) 6,342

Brandon Innes (Reform) 3,497

William Stanley Raymond Linegar (Green) 1,032

Iris Alexandra Leask (Independent) 219

David Allen Neill (No description) 56

West Dunbartonshire - Labour gain from SNP

Douglas McAllister (Labour) 19,312

Martin Docherty-Hughes (SNP) 13,302

David Smith (Reform) 2,770

Paula Baker (Green) 1,496

Maurice Corry (Conservative) 1,474

Paul Kennedy (Lib Dem) 839

Andrew Muir (Scot Family) 318

Kelly Wilson (sovereignty) 73

Scotland election results list as new MPs confirmed - check how your area voted (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rev. Porsche Oberbrunner

Last Updated:

Views: 6491

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rev. Porsche Oberbrunner

Birthday: 1994-06-25

Address: Suite 153 582 Lubowitz Walks, Port Alfredoborough, IN 72879-2838

Phone: +128413562823324

Job: IT Strategist

Hobby: Video gaming, Basketball, Web surfing, Book restoration, Jogging, Shooting, Fishing

Introduction: My name is Rev. Porsche Oberbrunner, I am a zany, graceful, talented, witty, determined, shiny, enchanting person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.